Több száz oldalnyi Hudec-levél a budapesti hagyatékban

febr. 28, 2023

Hudec László intenzív levelezést folytatott családjával egész életében. Miután a fogságból megmenekülve 1918-ban megérkezett Sanghajba sűrűn írt az akkor még Besztercebányán élő családjának. Ezek a levelek izgalmas betekintést adnak az ifjú építész életébe a távol-keleti nagyvárosban. 

"Itt most rettenetes meleg van. Sokkal melegebb mint tavaly, és az a baj hogy nedves meleg, minden fülledt és penészes. Az átalány 35-38 celsius, de szokott 40 celsius is lenni árnyékban mérve. Kezdődik fél nyolckor és tart tíz óráig este. Mindenki izzad, a fehérneműt kétszer kell váltani naponta. Pekingben sokkal melegebb van, de száraz meleg így kellemesebb. Az irodában csak úgy tudunk dolgozni, hogy nagy villamos ventilátor forog folyton még így is csepeg az izzadság a rajztáblára. Utálatos dolog és reggel ha az ember felkel tiszta víz az ágy és miután temperatúra 1 és 2 óra között éjjel leszáll, hát igen szörnyen meg lehet hűlni. Minden újonnan érkezett ember beteg, súlyos hasmenése, bélgörcseik vannak, de én hallgattam az öreg sanghaji lakosokra, kiknek elég tapasztalatuk van, hála istennek egészséges vagyok." Shanghai, 1920.07.12.

By virag csejdy 10 Dec, 2023
Egy izgalmas kiállításon fog szerepleni számos Hudec tárgy, köztük a fenti portré is A festményt az Ázsiában nagy karriert befutó, Máriapócson született Tatz László készítette 1935-ben Sanghajban L. E. Hudecről és eddig nem volt bemutatva sehol. Az amerikai rokonságtól érkezett műtárgyat nagy örömmel kölcsönöztük a most nyíló kiállításhoz. A gazdag budapesti Hudec-hagyatékból más izgalmas dokumentumok is szerepelnek majd, ajánljuk mindenkinek, akit érdekel az építészet, Ázsia, a kultúrák kölcsönhatás.... Bővebb infó a kiállításról a Műcsarnok honlapján .
By virag csejdy 19 Jul, 2023
Értékes dokumentumot osztott meg velünk Alvin Hudec, Hudec László unokája. A díszes oklevélről megtudhatjuk, hogy a kir. József-műegyetem - a mai Budapesti Műszaki Egyetem (BME) - építészeti képzése során Hudec matematikától a mechanikán és a szilárdságtanon át az építési tervezésig milyen szigorlatokat tett le. Az eredetivel azonos másolatot nem tudni pontosan mire használta, de az 1920-as dátum alapján valószínűsíthető, hogy az építész diploma sanghaji honosítása volt a cél. Az oklevél teljes zsövege: Építész Oklevél Mi, a Magyar Királyi József Műegyetem Rektora, az Éptész Szakosztály tantestület nevében és annak dékánja Hugyecz László urat, ki Besztercebányán 1893-ban született és műszaki tanulmányait a királyi József-műegyetemen az 1913-14-ik tanévben végezte és ezen oklevél megszerzésére a királyi József-műegyetemen a metmatikából, a mechanikából, az ábrázoló geometriából, ábrázolástanból, a középítéstanból, az építési műtörténetből és építési tervezésekből szabályszerúen tartott sztigorlatoknak megfelelt és ezáltal a tudományokban szerzett képzettségét a szabályzsrűen alakított szigorlati bizottságok előtt bebizonyította, a ránk ruházott hatalomnál fogva ezennel építésznek elismerjük és valljuk. Minek hiteléül ezen oklevelet kiszolgáltattuk, a királyi József-műegyetem nagyobb pecsétjével valamint sajátkezű aláírásunkkal megerősítettük. Kelt, Budapest, 1914 június 18-án Dr Rados Gusztáv saját kezüleg, a királyi József-műegyetem rektora, Süpkész Sándor saját kezüleg, az építész szakosztály dékánkja Bizonyítom, hogy jelen másolat az előttem felmutaott 3 koronás bélyeggel elátott eredetivel szórul-szóra megegyezik. Budapesten, 1920. október 26-án Csorba Sándor, műegyetemi titkár
By virag csejdy 02 Jun, 2023
A "Hudec" című 5 részes dokumentumfilm készítői Budapestre is ellátogattak és felkeresték Dr Jánossy Esztert, hogy az építész egykori, besztercebányai Hugyecz családiházban lévő bútorokat és családi történeteket megörökítsék.
TÖBB
Share by: